Bioflu Sinus, 500 mg/30 mg, 20 comprimate filmate, Biofarm

Vândut de liki24.ro

Detalii:

Bioflu Sinus, 500 mg/30 mg, 20 comprimate filmate, Biofarm Bioflu Sinus este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată (de exemplu cefalee, dureri în gât, dureri sinusale), al stărilor febrile, congestiei mucoasei nazale şi hipersecreţiei nazale.Compoziție:Substanţele active sunt: paracetamol şi clorhidrat de pseudoefedrinăFiecare comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 30 mgCelelalte componente sunt: nucleu - celuloză microcristalină PH 102, Povidonă K30, amidonglicolat de sodiu tip A, talc, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu; film - Opadry II white 85F18422: alcool polivinilic parţial hidrolizat, dioxid de titan (E 171), macrogol/PEG 3350, talc.Mod de administrare:Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistulDiscutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigurMedicamentul se administrează pe cale orală.Adulţi (inclusiv vârstnici):Doza recomandată este de 2 comprimate filmate Bioflu Sinus de maxim 3 ori pe zi, la nevoie, pentru ameliorarea simptomelorIntervalul minim între administrări este de 4 oreNu se vor administra mai mult de 3 doze în 24 de ore.Adolescenți între 16 și 18 ani:Doza recomandată este de 1-2 comprimate filmate Bioflu Sinus de maxim 3 ori pe zi, la nevoie pentru ameliorarea simptomelorIntervalul minim între administrări este de 4 oreNu se vor administra mai mult de 3 doze în 24 de ore.Adolescenți între 12 și 15 ani:Doza recomandată este de un comprimat filmat Bioflu Sinus de maxim 3 ori pe zi, la nevoie pentru ameliorarea simptomelorIntervalul minim între administrări este de 4 oreNu se vor administra mai mult de 3 doze în 24 de ore.Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 12 ani.Dacă sunteți diagnosticat cu insuficiență hepatică sau renală ar trebui să cereți sfatul medicului înainte de administrarea Bioflu Sinus.Trebuie să utilizaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă recomandată pentru a vă ameliora simptomele.Intervalul minim dintre administrări este de 4 ore.A nu se administra mai mult de 5 zile consecutiv.A nu se depăşi doza recomandată sau frecvenţa de administrare.Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.Contraindicații:Nu utilizaţi Bioflu Sinus dacă sunteţi alergic la paracetamol şi pseudoefedrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.Precauții:Înainte să utilizaţi Bioflu Sinus, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.Sarcina, alăptarea şi fertilitatea:Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.Sarcina:Datele provenite din utilizarea paracetamolului la femeile gravide sunt limitateDacă este necesar, Bioflu Sinus poate fi utilizat în timpul sarciniiTrebuie să utilizați cea mai mică doză posibilă care ajută la reducerea durerii și/sau febrei și cât mai scurt timp posibilAdresați-vă medicului dumneavoastră în cazul în care durerea și/sau febra nu scade sau dacă aveți nevoie să luați mai des medicamentul.Alăptarea:La om, paracetamolul se excretă în lapte, dar la doze terapeutice nu este de aşteptat apariţia de efecte la nou-născuţi/sugari alăptaţi.Fertilitatea:Studiile de toxicitate pe animale au evidenţiat efecte toxice asupra funcţiei de reproducere.Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:Bioflu Sinus nu are nicio influențǎ sau are influențǎ neglijabilǎ asupra capacitǎții de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.Prezentare: 20 comprimate filmate

Preț:

16.27 RON

Nu mai este disponibil.

Alte detalii:

Vânzător: Liki24.ro
Brand: Biofarm

De la același vânzător