Vândut de liki24.ro
Parasinus Raceala si Gripa, 200 mg/30 mg, 10 capsule moi, Haleon [5054563272799] Indicatii:Parasinus Răceală È™i Gripă conÈ›ine două substanÈ›e active, ibuprofen È™i pseudoefedrină.• Ibuprofenul aparÈ›ine unui grup de medicamente numite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Acestea ajută la ameliorarea durerii È™i scăderea temperaturii crescute (febră).• Pseudoefedrina aparÈ›ine unui grup de medicamente numite vasoconstrictoare. Acestea ajută la eliberarea căilor nazale È™i ameliorează congestia nazală.Pentru ce se utilizează Parasinus Răceală È™i GripăParasinus Răceală È™i Gripă se utilizează la adulÈ›i È™i adolescenÈ›i cu vârsta de 12 ani È™i peste pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune È™i gripei, incluzând dureri de cap, temperatură crescută (febră), gât inflamat, dureri, obstrucÈ›ie nazală.UtilizaÈ›i acest medicament numai dacă aveÈ›i obstrucÈ›ie nazală È™i simptomele enumerate mai sus, cum sunt dureri de cap È™i temperatură ridicată. Nu utilizaÈ›i medicamentul dacă aveÈ›i numai unul dintre simptomele enumerate mai sus.Contraindicatii:Nu luaÈ›i Parasinus Răceală È™i Gripă dacă:• sunteÅ£i alergic la ibuprofen sau pseudoefedrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.Precautii:Înainte să luaÈ›i Parasinus Răceală È™i Gripă, adresaÈ›i-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.Sarcina È™i alăptarea:• Nu luaÈ›i Parasinus Răceală È™i Gripă dacă sunteÈ›i gravidă sau alăptaÈ›i.• Dacă este luat în ultimele 3 luni de sarcină, ibuprofenul din acest medicament poate cauza probleme renale ÅŸi cardiace fătului. Poate influenÅ£a tendinÈ›a de sângerare pentru dumneavoastră ÅŸi pentru copilul dumneavoastră È™i poate determina ca travaliul să apară mai târziu sau să dureze mai mult decât se preconiza. Începând cu săptămâna 20 de sarcină, Parasinus Răceală È™i Gripă poate cauza probleme renale fătului, dacă este luat mai mult de câteva zile, ceea ce poate duce la niveluri scăzute ale lichidului amniotic care înconjoară fătul (oligoamnios) sau la îngustarea unui vas de sânge (ductul arterial) în inima fătului.• În cazul în care credeÅ£i că aÅ£i putea fi gravidă sau dacă intenÅ£ionaÅ£i să rămâneÅ£i gravidă, adresaÅ£i-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.Fertilitatea:Ibuprofenul poate afecta capacitatea femeilor de a rămâne gravide. Acest efect este reversibil după oprirea tratamentului cu ibuprofen.Este puÈ›in probabil ca ibuprofenul, utilizat din când în când, să vă afecteze È™ansele de a rămâne gravidă. AdresaÈ›i-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament dacă în trecut aÈ›i avut dificultăți în a rămâne gravidă.Conducerea vehiculelor È™i folosirea utilajelor:După administrarea de Parasinus Răceală È™i Gripă este posibil să vă simÈ›iÈ›i ameÈ›it, să aveÈ›i dureri de cap neobiÈ™nuite sau probleme cu vederea ori auzul, inclusiv să vedeÈ›i sau să auziÈ›i lucruri care nu există (halucinaÈ›ii). Dacă se întâmplă acest lucru, nu conduceÈ›i vehicule, nu mergeÈ›i pe bicicletă È™i nu folosiÈ›i scule sau utilaje.Mod de administrare:LuaÈ›i întotdeauna acest medicament exact aÈ™a cum este descris în acest prospect sau aÈ™a cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. DiscutaÈ›i cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteÈ›i sigur.AdulÅ£i ÅŸi copii cu vârsta peste 12 ani:Cât să luaÈ›i• Doza recomandată este 1 capsulă la fiecare 4 până la 6 ore.• Dacă simptomele sunt mai grave, puteÈ›i lua 2 capsule în acelaÈ™i timp.• Nu luaÈ›i mai mult de 6 capsule în 24 de ore.Administrarea medicamentuluiCapsulele se înghit întregi, cu un pahar mare de apă.Dacă aveÈ›i orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaÈ›i-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.Compozitie:- SubstanÈ›ele active sunt ibuprofen 200 mg È™i clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg
PreÈ›:
Vânzător: Liki24.ro
Brand: Haleon