Vândut de liki24.ro
Theraflu Extra Răceală și Gripă, 10 plicuri, GskTheraflu Extra Răceală și Gripacontine o combinație de: calmant al febrei și durerii (paracetamol).Antihistaminic care ajută la oprirea curgerii nasului (maleat de feniramină) și un decongestionant (clorhidrat de fenilefrină) pentru reducerea inflamației mucoaselor.Substanțele active din Theraflu Extra Răceală și Gripă acționează împreună pentru reducerea temporară a simptomelor asociate răcelii și gripei, inclusiv:febră și frisondureri musculare și articularedureri de capcongestie nazalăstrănut și curgerea nasului.Compoziție:Substanțele active sunt:Paracetamol 650 mg, maleat de feniramină 20 mg și clorhidrat de fenilefrină 10 mgCelelalte componente sunt: zahăr, acesulfam de potasiu, galben de chinolină (E104), Sunset yellow FCF (E110), maltodextrină M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aromă de lămâie sortul Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91, aromă de lămâie sortul Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91, acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.Mod de administrare:Adulți și copii cu vârstă de peste 12 ani: se dizolvă conținutul unui plic în aproximativ 200 ml de apă fierbinteSe obține o băutură cu aromă de lămâie, care se bea fierbinteNu dizolvați și nu administrați mai mult de un plic, o datăDoza poate fi repetată la intervale de 4-6 ore, după necesități, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri în 24 de oreNu depășiți doza recomandată și nu administrați medicamentul pentru mai mult de 5 zile consecutiv.Contraindicații:Nu utilizați Theraflu Extra Răceală și Gripă dacă:sunteți alergic la oricare dintre componentele sale- ați luat, pe bază de prescripție, un inhibitor de monoaminooxidaza (IMAO) în ultimele două săptămâni (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor, a tulburărilor psihice și emoționale sau a bolii Parkinsondacă nu sunteți sigur că medicamentul care vă este prescris conține un IMAO, întrebați medicul) - utilizați alte medicamente care conțin paracetamolsuferiți de o boală de plămâni (inclusiv astm bronșic)suferiți de hipertiroidismaveți sub 12 aniprezentați deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (G-6-PD)sunteți însărcinată sau alăptațisuferiți de boli de inimă, boli vasculare, boli hepatice sau renale severesuferiți de ulcer peptic stenozantprezentați o îngustare piloroduodenalăaveți hipertensiune arterială severăaveți diabet zaharatsuferiți de glaucom (tensiune intraoculară crescută) cu unghi închissuferiți de adenom de prostatăsuferiți de epilepsie.Reacții adverse:Ca toate medicamentele, Theraflu Extra Răceală și Gripă poate determina reacții adverse, deși nu apar la toate persoaneleCele mai frecvente reacții adverse sunt reacții alergice cutanate ușoare, somnolență, greață, amețeală, uscăciunea gurii sau a gâtului, oboseală, durerea de cap, insomnia, iritabilitatea și nervozitatea, tahicardia (accelerarea bătăilor immii) și palpitațiileDe asemenea, se pot manifestă tulburări gastrointestinale, care includ constipația, diareea sau balonarea, precum și, ocazional, stare de agitație și tulburări de somnDacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, va rugăm să comunicați medicului dumneavoastră sau farmacistului.Precauții:Aveți grijă deosebită când utilizați Theraflu Extra Răceală și Gripă:dacă suferiți de boli hepatice, renale sau ale tiroideidacă aveți vârsta de peste 70 ani și aveți tulburări cardiovasculare.Sarcina și alăptarea:Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări, înainte de a lua orice medicamentTheraflu Extra Răceală și Gripanu trebuie utilizat dacă sunteți gravidă sau alăptați.Prezentare: 10 plicuri unidoză
Preț:
Vânzător: Liki24.ro
Brand: Gsk